cetmen-dogru-yatak-secimi
Genel

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mobilya alırken dikkat ettiğimiz pek çok nokta vardır. Oturma odamızda aslında istemesek de konfordan taviz verebiliriz. Bazen estetik, rahatlığın önüne geçebilir. Fakat yatağımız söz konusuysa rahatlık ön plandadır. Gece iyi bir uyku, dinç bir gün demektir. Bu yüzden yatak seçerken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. İyi bir yatak nasıl seçilir, beraber bakalım.

Mümkün Olduğunca Büyük Yatak

Boyumuza göre yatak almamız söylenir çoğu zaman. Bu ifade tam olarak doğru değil. Aslında boyumuza göre yatak seçmek demek uyku boyunca alacağımız pozisyonları kapsayan yatak demektir. Dolayısıyla önemli olan kendi boyumuza denk ya da yakın bir yatak seçmek değil, kendi boyumuza ve uyku pozisyonlarımıza uygun bir yatak seçmektir. Daha büyük bir yatak seçmekten bu yüzden çekinmeyin.

Vücudun Her Noktasına Destek

Bütün zeminler aslında birer destektirler. Taşın üzerinde yatsanız da. Burada önemli olan basınç. Basıncın azalması zinde bir “Günaydın.” için önemlidir. Çeşitli yatak teknolojileri bu amaçla pek çok farklı seçenek sunarlar. İyice inceleyin ve size uygun olanı seçin.

Satın Alırken Sorulacak Sorular

Dürüst bir firmayla alışveriş yaptığınızdan emin olun. Yatak hakkında sorular sorun. Paket yay sistemi var mı, kaç adet yay var, kumaşın malzemesi nedir gibi aklınıza takılan tüm soruları sorun. Tanıtım broşürlerini inceleyin.

Deneyin, Bir Daha Deneyin

Gittiğiniz yerde teşhir ürünler olacaktır. Hemen kalkmayın. Gerçekten biraz bekleyin. Deneyin, sonra başkasına geçin. Sert ya da yumuşak gibi seçenekler tamamen kişiye bağlı. Önemli olan yatağın malzemesi ve sizin nasıl hissettiğiniz, beklentileriniz.

Havalandırılması Tavsiye Edilen Yataklara Yönelin

Çünkü bütün yatakların yüzleri çevrilerek kullanılır. Aslında “olmasa da olur” denilenler bile. Sağlıklı bir yatak için en az 6 ayda bir yatağınızın tersini çevirin.

Diğer Dikkat Edilecekler

Omurga S şeklinde olduğu için doğru bir yatak da S şeklini korumalıdır. Çok sert yataklar, vücutla bu uyumu oluşturamazlar. Bu da bel ve sırt ağrılarına neden olacaktır. Çok yumuşak yataklar da vücudu desteklemeyeceğinden ortasını bulmakta fayda vardır. Ayrıca herhangi bir şekilde çökmüş ya da bozuma uğramış yatakları kullanmamaya dikkat etmelisiniz.