genc-odasi-cetmen
Genel

Genç Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Genç Odası dizayn edilirken bilinmesi gereken ilk şey bu alanın, gence ait olduğudur. Elbette fikrinizi söyleyebilirsiniz ama nihai kararı onlara bırakmalısınız.

Gençlik hem yetişkinliğin hem de çocukluğun beraber yaşandığı bir dönem. Her ay hızlıca büyüdüğümüz ve zevklerimizin de hızlıca değiştiği böyle çalkantılı ve değişken bir dönemde oda yenilemek de zor olacaktır. Yine de her işin formülü olduğu gibi bunun da bir formülü var.

Hobiler, Zevkler ve Seçimler

Çocuğunuzun bir tutkusu var mı? Sizin ilgi alanınıza girmeyen tutkular, hobiler de olabilir bunlar. Belki çizgi roman seviyordur veya belki de Star Wars hayranıdır. Buna saygı duyarak hareket etmeniz önemli.

En Değerli Köşe: Kitaplık

Kitaplığı odanın bir çekim noktası haline getirmek önemli. Kitaplık odanın en cazibeli noktası olmalı ki çocuğunuz ve kitaplar arasında ilişkinin kurulması daha kolay olabilsin. Her zaman gözünün önünde olacak, kendi seçtiği kitaplardan oluşan bir kütüphane kitap sevgisinin ilk adımıdır.

Akıllı Fonksiyonel Mobilyalar

Çocuğunuz büyüdükçe ihtiyaçları artacak. İstekleri farklılaşacak ve çoğalacak. Bu, odanın da yıllar geçtikçe büyümesi demek. Kitaplar, dergiler, eski eşyalar, anılar, müzik aletleri, kıyafetler, makyaj malzemeleri, takılar… Bu yüzden mobilya seçerken çocuğunuzun büyüdüğünü göz önüne almalı ve fonksiyonel mobilyalar seçmelisiniz.

Renkler Gençliğin Aynası

Gençlerin kederleri de sevinçleri de enerji doludur. Daha çok üzülür ve daha çok sevinirler. Donuk grilerden, beyaz ve bejlerden kaçının. Renklere yönelin. Sarılar, turuncular, maviler, canlı kırmızılar ve pembeler… Özellikle duvarları tek renge boyamayın. Duvar kâğıtlarına yönelin. Bir tarafta boya kullanırken diğer tarafta duvar kâğıdı kullanın. Gençliğin dinamizmini duvarlara taşıyın.

Çocuksu Bir Genç Odasından Kaçının

İlk gençlik yıllarında çocuksu şeylere ilgi daha fazladır. Oğlunuz/kızınız bu yüzden daha çocuksu alternatiflere yönelebilir. Oysa gençlik dönemi, fikirlerimizin en hızlı değiştiği dönemdir. Bir genç için, modern bir alternatif daha kullanışlıdır.

 

Işıklandırma

Göz yormayacak bir ışık kullanmak çok önemli. Çocuğunuzun bilgisayarda, telefonda ve kitaplarla geçireceği vakitler hesaba katılırsa göz sağlığı açısından doğru ışıklandırma çok önemlidir.

Sanat, Daha çok Sanat

Dekorasyonun içine yedirilmiş sanat, çocuğunuzun fark etmeden buraya yönelmesini sağlayacaktır. Bir müzik aleti kimse çalmıyor olsa bile çocukların ve gençlerin odalarında olmalı. Nasıl ki bir resim astığımızda illa ressam olmak zorunda değilsek… Bol bol resim, müzik ve heykel kullanın. Bunların sanat değerleri olmasına da dikkat edin.

Yatak Seçimi

Küçük çocuğunuzun boyunun ne kadar uzayacağını asla bilemezsiniz. Bu yüzden özellikle erkek çocuklarda hazırlıklı olmakta fayda var. Sırtla uyumlu yataklar seçmeye dikkat etmek önemli.

Sade, Dinamik ve Modern

Gençlerin seçimi günümüzde sade, dinamik ve modern tarzlara yönelik. Bu yüzden genç odasını seçerken özellikle böyle tasarımlar yapan firmalara bakmak yararlı olacaktır. Sonuçta ne olursa olsun orada yaşayacak kişi çocuğunuz.