marten-gardrop-ici
Genel

Mobilyalar ve Fonksiyonellik

Günümüzde pek çok trendden ve modadan bahsedilebilir. Birçoğu gelip geçici, çok azıysa kalıcıdır. Ancak son dönemde öyle bir eğilim var ki geleceğin değişmez modası olarak yerini alacağı çok açık: Fonksiyonel mobilyalar. Yaşam alanlarımız gün gün daralıyor. Daha geniş mekanlarda yaşamamayı bazen tercih ediyoruz, bazense kendi arzumuz olmadan dar alanlarda yaşıyoruz. Mobilya teknolojisi geliştikçe bu sorunumuza gerçek çözümler üretmeye başladık.

İhtiyaçtan doğan şeyler, ihtiyaç devam ettikçe moda olmaya devam ediyor. Görünen de o ki şehirleşme arttıkça, daha dar mekanlarda yaşamaktan kaçamayacağız. O zaman fonksiyonel mobilya nedir ve hayatımızda gerçekten yeri olmalı mı beraber bakalım.

Fonksiyonel Mobilya Nedir

Fonksiyonel mobilya tek işlevi olmayan mobilyadır. Hatta çoğu zaman pek çok işlevi olan mobilyadır. Bu mobilyaları isviçre çakısı gibi düşünebiliriz. Aynı zamanda dolap, aynı zamanda yatak ve aynı zamanda dekoratif bir obje olmayı başarabilen bu mobilyalar birden fazla işlevle yerden kazanmanızı sağlarlar.

Mobilyaya Göre Değil, 1+1’e göre Mobilya

Japonya, dar alanda fonksiyonel mobilya kullanımı konusunda çığır açmış bir ülke. Avrupa da geride değil. 1+1 daireler gün geçtikçe gözde oluyor ve şehir yaşamında tercih ediliyor. Mobilyaları 1+1’e göre tasarımlamak artık geleceğin tasarım anlayışı.

Duvara doğru katlanan yataklar yerden tasarrufun en eski ve en kullanışlı materyallerinden. Avrupa’da, Amerika ve Japonya’da klasikleşmiş bu tasarım ülkemizde çok az firma tarafından üretiliyor.

genc-odasi-cetmen

 

Yatağa başka bir fonksiyon eklemek de mümkün. Masa! Yatağınız aynı zamanda çalışma masanız olabilir. Daha da ilerletirsek ranzanız kitaplığınız olabilir.

Orta sehpa çok fazla yer kaplayan ancak sık sık da kullandığımız bir eşya. Bu eşyaya daha fazla işlev katmak fonksiyonel mobilyalarla mümkün oluyor. Sehpanız aynı zamanda kitaplığınız olsun ister miydiniz? Aslında sadece dar alanlar için değil, geniş evler için de fonksiyonel mobilya olumlu bir etki. Gereksiz, göz yoran bir kalabalık değil evinizde bir tasarım havası istiyorsanız fonksiyonel mobilyadan şaşmamalı.

Aslında yakın tarihli bir fonksiyonel mobilya örneği her evde var. Bazalı yataklar… Önceden karyola altı varken, kanepe altlarında sandıklarımız vardı. Şimdiyse hem karyola altları hem de yataklarımız koca birer dolaba döndüler. Bu pek çok eşya için kaçınılmaz bir son. Hem yatak hem de oturma grubu olan mobilyaların amacı da bu zaten.