Oturma Odasında Hangi Ahşap Sehpa Modelleri Kullanılabilir?

Yaşam alanlarımızda sıklıkla kullansak da çoğumuz sehpaların değerini yokluğundan önce anlayamıyoruz. Aslında ne kadar önemli bir parça olduklarını ve işlevsel olarak kullanıldıklarını anlayabilmemiz için, birkaç gün sehpasız yaşamak zorunda kalmak yeterli oluyor. Son dönemde birbirinden farklı şekiller alıyor olsalar da kökeninde aynı görevi üstlenen ahşap sehpa modelleri, Farsçadan dilimize geçen bir kelime. Anlam olarak ise ‘küçük masa’ anlamına geliyor. Zaten kelime olarak incelediğimizde bunun “seh-pâ” yani “üç ayak” anlamına geldiğini görürüz.

Sehpalar ilk tasarlandıklarında üç ayaklı ve üzerinde bir tabla bulunan eşyalardı. Sonrasında 4 ayaklı ahşap sehpa modelleri de tasarlanmaya başladı. Onu işlevsel bir eşya haline getiren unsuru ise elbette üzerindeki tabla oldu. Birçok şeyi üzerinde konumlandırmamıza olanak sağlayan bu tabla; yemek yerken, kahve içerken, kitap okurken, hatta bazen film izlerken bile kurtarıcımız olabiliyor. Özellikle misafirlerimize kahve ikram etmek istediğimiz anlarda zigon sehpa modelleri mükemmel bir yardımcı olmuyor mu?

Kahve demişken… İngilizcesi ‘coffee table’, yani ‘kahve masası’ olan orta sehpalar, İngilizler tarafından fazlasıyla sınırlandırılmış. Bizdeki kadar geniş bir kullanım alanına sahip olmadığını düşünebiliriz. Hatta biraz abartıp, ahşap sehpa modelleri için dilimizde yeni bir tanımlama yapacak olsaydık, şunu rahatlıkla söyleyebilirdik: Üzerine her şey konan eşya…

Peki, serçe parmakların korkulu rüyası haline gelen bu tamamlayıcı ürünler için yaşam alanlarımızda yer ayrımak istediğimizde hangi modelleri tercih etmeliyiz?

Şık ve Kullanışlı Ahşap Sehpa Modelleri

Pelege Salon Takımı

Ortada kullanılan ahşap sehpa modelleri için salonun bel kemiği desek abartmış olur muyuz? Aslında pek sayılmaz. Salonda tam olarak koltukların arasında konumlandığı için fazlasıyla dikkat çeken orta sehpalar, şık ve genel dekorasyona uygun olmayan stillere sahip olduğunda kötü bir görüntü yaratılabilir. Tamamen klasik mobilyalarla döşediğiniz salonunuz içerisinde modern tasarıma sahip ve farklı renklerle tasarlanmış bir sehpa düşünün. Aynı şey sadece orta sehpa için değil, zigon sehpa modelleri için de geçerli. Her ne kadar kenarda bir yerlerde olduğu için kimsenin fark etmediği düşünülse de zigon sehpalar da dekorasyon içerisinde önemli bir yer kaplıyor. Ancak şu an konumuz bu değil.

Mermer tablalı sehpalar…

Ev dekorasyonu konusunda biraz araştırma yaptıysanız, genellikle chester salon takımları arasında konumlandırılan mermer orta sehpalar dikkatinizi çekmiştir. Bunun çok yanlış bir seçim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Evet, mermer tablalı sehpalar çok fazla popüler, ama sadece popüler olması her ortama uyum sağlayacağı anlamına gelmiyor. Mermer sehpalar daha çok rustik tasarımlara sahip ortamlar için uygun bir seçenektir. Ahşap ve mermer bir arada kullanıldığı için eskiye götüren bir stile de sahip olan bu sehpalar, tam anlamıyla rustik stil anlayışına uygundur.

Çoklu kullanım sunan sehpalar…

Kim ne derse desin son birkaç yıl içerisinde en işlevsel eşyaların başında çoklu kullanım şansı sunan ahşap sehpa modelleri gelmeye başladı. Orta sehpa görünümünde olan ve bu amaçla kullanılan, ancak modüllerine ayrıldığında zigon sehpa modelleri haline de gelen bu sehpalar, oldukça iyi bir kurtarıcı. Ayrı bir zigon sehpa alma ihtiyacını da ortadan kaldırdığı için ekonomik çözüm olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tambo Masa Olabilen Sehpa

Zigon sehpa olayı hoşunuza gitmedi mi? Öyleyse masa olabilen sehpaya ne dersiniz? Daha önce hiç rastlamadık demeyin! Web sitemizde de yer alan Tambo sehpa, masa olabilme özelliğine sahip olduğu için kullanmaktan keyif alacağınız bir eşya haline gelebilir. Özellikle küçük bir oturma odasına sahipseniz ve fonksiyonel çözümler arıyorsanız hem orta sehpa hem de masa olarak kullanabileceğiniz Tambo, ‘istediğim tam bu’ diyebileceğiniz bir sehpa olacak.

Cabriole bacaklı sehpa modelleri…

Klasik evlerin olmazsa olmazı! Çocukluğunuzun geçtiği evlerden hatırlayacağınız hem ihtişamlı hem de şık bir detay: Cabriole bacaklı sehpalar… Ahşabın ağırlığını sonuna kadar hissettiren bu sehpa modelleri, klasik tasarımın benimsendiği evlerde favori parçalardan biri oluyor. Ağır ve oymalı, sırt kısmı uzun koltuklar arasında kendisine yer bulan bu orta sehpalar, berjerlerle de kullanılabilir. Klasik tasarımda özellikle country tarzı salonlarda kullanımı uygun olacaktır. Bu dekorasyon stili hakkında detaylı bilgi edinmek için Country Salon Takımları ile Evlerde İngiliz Esintisi Başlıyor! başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Flamenco Orta Sehpa

Her şeye olduğu gibi Cabriole bacaklı sehpalara da modern bir dokunuş yapıldı. Son dönemde birçok markanın daha sade ve minimal bu stilde sehpa ürettiğini görmüş olmalısınız. Üstelik sadece orta sehpa değil, Cabriole bacaklı zigon sehpa modelleri de bulunuyor. Bunlar için en uygun kullanım şekli ise modern tasarımlı ortamlar oluyor. Açık renk tonlarının tercih edildiği, sade ve ferah bir salonda bu sehpalar oldukça şık görünecektir. Beyaz renk seçiminde bulunmanız da bizim küçük bir önerimiz.

İskandinav stili sehpa modelleri…

İskandinav stili denince elbette aklınıza minimal tasarıma sahip, sade ahşap sehpa modelleri gelecektir. Sadece ahşap izlerinin bulunduğu üst tablası, aşağıya doğru giderek açılan bacak tasarımı ile ilgi çeken bu sehpa seçenekleri, yaşam alanlarınız için uygun olabilir. Ancak diğer unsurlarda da İskandinav izleri görüldüğü müddetçe şıklık kazanması söz konusu olacaktır.

Renkli Tasarımıyla İlgi Çeken Zigon Sehpa Modelleri

Ev dekorasyonunda yeni trendlerden biri de renkli zigon sehpa modelleri oldu. Genellikle geometrik stillere sahip olan ve iç içe geçmiş tasarımlarıyla dikkat çeken bu zigon sehpa modelleri, modern evlerin de vazgeçilmezlerinden biri. Özellikle yeni evlenecek olan çiftler tarafından fazlasıyla tercih edilen renkli zigon sehpalar, yaşam alanlarınıza dinamiklik kazandıran bir unsur haline gelebilir. Birbirine uygun renklerde seçimler yapmaya ve kolaylıkla çizilmeyecek özellikte olmasına dikkat ettiğinizde, bu renkli sehpaları uzun süre keyifle kullanmayı başarabilirsiniz.

Evinize farklılık katmak, dekorasyonunu iyileştirmek ve daha kullanışlı parçalara yer vermek istiyorsanız, sehpa modellerine Çetmen web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Modeller hakkında fikir sahibi olurken, fikirlerinizi de bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Yorum ekle