Yatak Başlığı ve Baza Modelleri Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Uyku yaşantımız içerisinde en önem verdiğimiz unsurlarda biri. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için uyku düzenine dikkat etmeye çalışıyor ve bu konuda olumsuzluk yaratacak her şeyden kaçınmaya çalışıyoruz. Yatak ve baza modelleri seçimi de bunlardan biri. Vücudumuz için uygun olmayan, sağlıksız şekillerde tasarlanmış olan yataklar, uykuya dalma sürecini uzatırken, sağlıklı bir uyku çekme şansını da düşürür. Bu konuda etkili olan tek unsur elbette yatak seçimi değildir. Aynı zamanda baza seçimi de duruma etki edebilir. Özellikle yatak, baza modelleri için uygun ölçüde yatak tercih edilmemişse, ‘şöyle eve gidip rahat bir uyku çekeyim’ düşüncesi sadece hayallerde kalacaktır. Ayrıca yanlış bir baza seçimi başka problemleri de beraberinde getirebilir. Peki, ne yapmak gerekir? Baza ve yatak başlığı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlere gelin birlikte bakalım:

Baza Modelleri Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Baza modelleri içerisinden seçim yaparken dikkat edilmesi gereken ilk unsur, kaliteli malzemenin kullanılmış olmasıdır. Eğer mobilya konusunda acemiyseniz ve malzemenin kalitesinden anlamıyorsanız, bu durumda yapmanız gereken en doğru şey markanın kalitesine dikkat etmek. Toplumun güvenini kazanmayı başarmış olan kaliteli markalar, ürünlerinde en iyi malzemeyi kullandıkları için seçiminizi riske atmanızı da engelleyecektir.
  • Tabanında sadece sunta kullanıldığında baza fazlasıyla dayanıksız hale gelir. Eğer uzun süre kullanabileceğiniz, evladiyelik nitelikte bir baza satın almak istiyorsanız, bu durumda tabanda kullanılan malzemenin ahşap olmasına özen göstermelisiniz. Kalın bir ahşap taban, uzun süre yeni gibi kullanabilme olanağı sunar.
Papatya Baza
  • Deri baza kullanmak daha uzun süreli kullanım sağlayabilir. Bu nedenle uzun süre kullanım sağlamak istiyorsanız, deri dokumalı baza modelleri tercihiniz olabilir.
  • Bazada güvenlik de önemli bir detay. İçerisine eşyalarınızı yerleştirmek için açtığınızda, yukarı kaldığınız alanın geri düşmesi ihtimalini ortadan kaldırmak için akıllı güvenlik sistemi bulunan baza modelleri içerisinden seçim yapmaya dikkat etmelisiniz.
  • Baza alırken ona uygun özellikte bir yatak başlığı almak da uzun vadede işinizi kolaylaştırır. Tabi ki başlığın bazanın ölçülerine de uygun olması gerekir. Yanlış ölçülere sahip bir başlık hem kullanımı konforsuz hale getirir hem de şık görünmesini engeller. Yatak odası dekorasyonu konusunda şıklık da dikkat ettiğiniz ölçütlerden biriyse, baza ve başlık uyumu göz ardı etmemelisiniz.
  • Bazen satış rakamları da baza seçimi yaparken kafa karışıklıklarının yaşanmasına sebep olabiliyor. Her zaman bazanın kalitesi ve fiyatı doğru orantılı olmayabilir. Üstelik baza için çok yüksek rakamlar ödemek de ekonomik durumunuz açısından sarsıcı olacaktır. Bu nedenle kaliteli seçenekleri uygun fiyata sunan bir marka tam olarak beklentilerinize cevap verebilir. Bu özellikte baza modelleri için Çetmen web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Yanlış Baza Modelleri Seçimi Nelere Sebep Olur?

Yanlış baza modelleri seçimi her şeyden önce paranızın boşa gitmesi anlamına gelir. Sadece fiyatı uygun olduğu için aldığınız bir baza, kullanımı sırasında sizi memnun etmez ve problemlere neden olursa, kısa süre içerisinde yeni bir baza alma ihtiyacı doğar. Bu da cebinizde iki kez baza parasının çıkması anlamına gelir. Totalde kaliteli bir baza almak için ödeyeceğiniz paradan çok daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Eğer satın aldığınız baza güvenlik sistemine sahip değilse, yine yanlış seçim yaptınız demektir. Yukarı kaldırıp içerisine eşyalarınızı yerleştirmek ya da düzenlemek istediğiniz anlarda birinin sürekli bazayı tutması gerekecektir. Aksi takdirde bazayı yukarıda tutan yaylar gevşeyeceği için bazanın üst kısmı ani bir şekilde üzerinize düşebilir. Bu özellikle çocuklu ailelerin riske atmaması gereken durumlardan biridir. Sonucu kötü olacak kazaların yaşanması söz konusu olabilir.

Flamur Baza

Bazada çok fazla eşya depolamayı düşünüyorsanız, çekmeceli bir baza almak da sizin için yanlış seçim olacaktır. Bazada yer vermek istediğiniz eşyaların tamamı bu çekmecelere sığmaz ve kapasitesinden çok fazla yük aldığında deforme olabilir. Aynı şekilde normal bazalarda da eşyaları düzenli biçimde sığdırabilmek için en az iki bölmeli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çift kişilik yatak bazasında, tek bölme mevcutsa, kısa süre içerisinde baza tabanında çökmeler, aşağı doğru sarkmalar meydana gelebilir. Deforme olması hem kullanımını zorlaştırır hem de çirkin bir görüntünün oluşmasına neden olur.

Yatak başlığı ile uyumlu olmayan baza modelleri de kullanım sırasında problemlerin yaşanmasına neden olur. Bu sebeple baza seçiminde bulunurken mümkünse yatak başlığını onunla birlikte satın almaya dikkat etmelisiniz. Birçok mobilya mağazasında başlık ve baza modelleri bir arada satışa sunuluyor. Bunlar içerisinde takım seçimlerde bulunmak büyük ölçüde işinizi kolaylaştıracaktır.

Çetmen baza ve başlık modelleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve ürünleri görmek için web sitemizi ziyaret edebilir, en yakın mağazamız aracılığıyla ürünleri yakından görme şansına da sahip olabilirsiniz.

Yorumlar