Country Salon Dekorasyonu ile Evlerde İngiliz Esintisi Başlıyor!

Sakin bir kasabada, geniş bir arazinin ortasında, küçük bir kır evi… Beyaz boyalı bu evin kapısı aralandığında vintage çerçevelerle kaplı duvarları ve geniş minderli koltukları görünüyor. Biraz daha dikkatli baktığınızda koltuklardaki küçük çiçek desenleriyle country salon takımı gözünüze takılıyor ve masanın üzerindeki şamdanlar. Tam bir İngiliz evi, öyle değil mi? Ne modern diyebiliyorsunuz ne de vintage. İşte country dekorasyon tam da böyle bir şey. Geçmişin günümüzle harmanlanmış hali gibi karşımıza çıkan country mobilyalar, bizi çoğu zaman küçükken izlediğimiz İngiliz filmlerine götürüyor. Birazdan büyük anneniz gelip ‘rosto hazır’ diye seslenmeyecekse eğer evinizde nasıl İngiliz esintisi başlatabileceğinizi anlatabiliriz.

Baştan söyleyelim, her ne kadar adı oldukça havalı olsa da country dekorasyon yapmak zannettiğiniz gibi lüks bir şey değil. Sadece seçimlerinizi bu stile uygun gerçekleştirmeniz gerekiyor. Natural renklerde tonlarda bir koltuk takımı almak yerine, çiçekli desenlere sahip bir koltuk takımı almak ne kadar zor olabilir? Klasik mobilyalar yerine aynı rakamları ödeyerek counrty mobilya seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu dekorasyon stiline dair detayları öğrenmek ve seçimlerinizde bu detayları önceliğiniz haline getirmek. Hazırsanız başlayalım!

Country Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Country dekorasyon için huzurlu evlerin dekorasyon stili desek hiç de yanlış sayılmaz. Doğadaki huzuru evlere taşıyan bu stilde genellikle tercih edilen renk tonları pastoral renklerdir. Yani doğada gördüğümüz renkler ve desenler bu dekorasyon stilinde kendisine fazlasıyla yer buluyor. Kahverengi mobilyaların arasında tıpkı bir papatya gibi kendisini gösteren sarı country salon takımı sizi şaşırtmamalı. Doğru unsurlarla bir araya geldiğinde kusursuz bir görünüm yaratabilir.

Çiçekler ve ağaçların öncelikli desen olduğu dekorasyon stilinde bazen sade çizgiler de karşımıza çıkabiliyor. Özellikle mavi ve beyaz çizgili koltuklara alışsanız iyi ederseniz. Eski mobilyaların günümüze uyarlanmış şekli gibi görünen country mobilya modelleri ise yöresel çizgileri andırmıyor değil. Tahmin edileceği gibi bu dekorasyonda ahşap detaylara da fazlasıyla yer veriliyor.

Tam anlamıyla doğal ve huzurlu bir ortam oluşturma şansı tanıyan country dekorasyon stilini benimsediyseniz, metal detaylardan uzak durmanız gerekiyor. Kesinlikle metal ayaklı koltuklar, metal ayaklı sehpalar, hatta metal çerçeveler bile bu dekorasyonda kendisine yer bulamıyor. Doğallığı bozmamak adına tüm bu unsurlarda seçimizin ahşaptan yana olmalı. Country salon dekorasyonu için takımlarda ahşap ayaklı seçeneklere ulaşmak sizi zorluyorsa, plastik, ama ahşap görünümlü modelleri de değerlendirebilirsiniz.

Çiçekli yastıklar bu stilde olmazsa olmazlardan biri. Koltuğunuzun döşemesi nasıl bir desene sahip olursa olsun, çiçekli yastıklar ve koltuk minderleri ile country havası estirmeye başlayabilirsiniz. Yan yana dizili çok sayıda yastığı koltuklarınız üzerinde görmeye de alışmanız gerekiyor. Birbirinden farklı desenlere sahip olsalar da genel uyumlarının oldukça güzel olacağına eminiz. Bu yastıkları bulmakta zorlanırsanız uygun kumaşları alarak kendiniz de yastık hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz country salon dekorasyonu için uygun seçim olan Çetmen ürünü Beyaz Ada serisine de göz atabilirsiniz.

Country dekorasyon yaparken dikkat edilen bir diğer noktada halının açık renkli olmasıdır. Genel olarak pastel renklerde halılar tercih edilir. Halının fon perdelerle uyumlu olması da bu konuda ayrıca bir bonus sağlayacaktır.

Country Stili Salon Dekorasyonu

Ahşabın ağırlığını hissettirin.

  • Salonunuzu İngiliz filmlerinde görüp özendiğiniz country tarzda dekore etmek istiyorsanız, öncelikle ağırlıklı olarak ahşap kullanmaya dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ahşabın ağırlığı salonun her yerinde kendisini hissettirmelidir. Yer döşemelerinden fotoğraf çerçevelerine kadar her şey ahşap olmalı. Country mobilya seçeneklerinde genellikle eskitilmiş bir hava hâkimdir. Ancak siz eski ya da eski görünümlü mobilya kullanmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz evde kendi çabalarınızla da mobilyalarınız üzerine eskitme uygulaması yapabilirsiniz. Burada önemli olan şey, ortamın nostaljik bir hava kazanmasına izin vermektir.

Şömine ve mumlar…

  • Salon dekorasyonunda country salon takımı kullanarak bu stili tamamlamak yeterli değildir. Ayrıca tamamlayıcı öğelerden de yararlanmak gerekir. Bunlardan ilki şömine… İngiliz kır evlerinin olmazsa olmazlarından biri olan şömineler bu dekorasyon stilinin de bir parçası. Bunun için evinize bir şömine yaptırabilir ya da şömine görünümüne sahip, ama vintage tasarımlı bir ısıtıcı da kullanabilirsiniz. Buna ek olarak salonun birçok yerine mumlara yer vermeniz gerekiyor. Masanın üzeri, şömine yanı, konsolun köşesi… Mum bu dekorasyon stilinin en önemli detaylarından biri. Farklı tarzlarda salon takımları için web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Çiçek desenli kumaşlar…

  • Başta da söylediğimiz gibi country dekorasyon stilinde çiçek desenleri yoğun olarak kullanılır. Country salon takımı kullanmak istiyorsanız açık renklerde küçük çiçek desenlerine sahip olan koltuk takımları beklentilerinizi büyük ölçüde karşılayacaktır. Salon takımları için web sitemizi de inceleyebilirsiniz. Beyaz ve krem gibi açık renk kumaşların üzerine işlenen çiçek desenleri, bu dekorasyon stili için uygun seçeneklerdir. Ancak desenlerin çok büyük olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca yastık kalabalığının da bu dekorasyon stilinde önemli bir unsur olduğunu dile getirmiştik. Satın aldığınız koltuk takımının yeteri kadar yastığı yoksa uygun desenlerle ek de yapabilirsiniz. Sadece koltuk takımında değil, perdelerde de çiçek desenlerinden yararlanabilirsiniz.

Mavi – beyaz porselenler…

  • İngiliz dekorasyonunda en bilinen parçalardan biri de mavi ve beyaz renklerde porselenlerdir. Yemek takımlarından süs eşyalarına kadar bu rengin ağırlıkta olduğu fark edilir. Country salon takımı renginiz uysun ya da uymasın bu porselenleri rahatlıkla kullanabilir, salonun her köşesinde bu aksesuarlarınızı sergilemek için alan yaratabilirsiniz.

Yapay post örtüler…

  • Evinizde İngiliz havası estirmek istediğiniz anlarda başvurabileceğiniz bir detay da post koltuk örtüleri. Yapay postlarla yapılan bu örtüler tam anlamıyla bir kır evini yansıtmıyor mu? Country mobilya seçenekleri ile kusursuz bir uyum yakaladığı da açıkça belli oluyor. Ayrıca hayvan figürü şeklinde aksesuarlar da bu dekorasyon stilinde kendisine yer bulması gereken parçalar. Özellikle bir kır evi teması söz konusu olacağı için geyik figürüne yer vermek iyi bir fikir olacaktır.

Doğa manzaralı tablolar…

Country salon takımı ve mobilyalarınızı hazırladıktan sonra detaylara geçtiğinizde tablolarda da belirli bir temanın olması gerektiğini unutmamalısınız. İngiliz kır evini anımsatması için duvarlarda kullanacağınız tablolarda genel olarak doğayı içeren seçenekleri değerlendirmelisiniz. Doğa manzaralı tablolar dekorasyonla bütünlük yakalayacağı için salonun çok daha şık ve huzurlu görünmesine olanak sağlar. Çerçevelerinde de ahşap detayların olması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Yemek odasını tasarlarken…

Country mobilya kullanmanız gereken bir diğer alan da burası. Yemek odası için salonda ayırdığınız alanda da mutlaka aynı tip mobilyaları tercih etmelisiniz. Klasik çerçeveli tablolar, ahşap süslü mobilyalar, süslü avizeler, eski görünümlü bir konsol ve tabi ki arkası uzun sandalyeler… Her detayıyla country bir salon dekore etmek istiyorsanız yemek odası kısmını görmezden gelmek olmaz. Bu alanda uygun mobilya ve aksesuarları kullanırken, yemek takımlarında da İngiliz stili olarak mavi ve beyaz desenlere sahip porselenleri tercih edebilirsiniz. Masanın üstünde şamdanların bulunması da dekorasyona bütünlük kazandıran başka bir detay olacaktır. Yemek odası dekorasyon stilleri üzerine hazırladığımız blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sadece salonda değil, dilediğiniz diğer yaşam alanlarında da country dekorasyon yapabilir, evinizde İngiliz esintisini başlatabilirsiniz. Bu konuda deneyimlerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

Yorum ekle