Daha Kullanışlı Bir Salon için Dekorasyon Fikirleri

Evinizin zaman geçirmekten en çok keyif aldığınız yerini düşünün. Bu muhtemelen salonunuz… Misafirlerinizi ağırladığınız, dinlendiğiniz, film izlediğiniz, özgürce yaşadığınız bu ortam, dekorasyon fikirleri ile çok da şık hale gelebiliyor. Bir bakıma evin merkezi de olduğu için, salon dekorasyonu zaten önem verdiğiniz konular arasında yer alır. Bu alanın daha çok kişisel zevklerinizi yansıtmasını, şıklığı ile misafirlerinizin beğenisini kazanmasını ve içerisinde zaman geçirenleri mutlu etmesini istersiniz. Ancak bazen yaptıklarınızın yeterince şık olmadığını düşünebilir ve dekorasyon fikirleri konusunda bir ilhama ihtiyaç duyarsınız. İşte tam da bu noktada yardımcınız olacak öneriler sunacağız.

Açık Mutfak ve Salon Dekorasyonu

Eğer salonda açık mutfak gibi bir detayınız varsa, dekorasyon konusunda biraz daha yaratıcı fikirlere ihtiyacınız olabilir. Belki de salon dekorasyonunda en çok zorlanılan durum olan bu stilde, mutfak kısmı ve salon kısmının birbiriyle uyum içerisinde olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle son dönemde yeni konutların çoğunda açık mutfak stilinin tercih edildiğini görüyoruz. Bu modern tarz için önerimiz olan dekorasyon fikirleri içinde ilki renk uyumuna özen göstermeniz. Salonda beyaz ağırlıklı bir tasarım yaptıysanız, mutfakta da beyaz kullanmak boğucu olacağı için açık mavi ve mint gibi seçenekler uygun olabilir. Salonda koyu renk tercihlerde bulunduysanız ise bu kez mutfak kısmında beyaz ve krem gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Açık mutfaklı salonlarda dikkat edilmesi gereken dekorasyon fikirleri içerisinde bir diğeri de salonun modern temaya sahip olması. Bunu seçtiğiniz mobilyalarla da sağlayabilirsiniz. Bu tarz bir salonda country mobilya kullanmak elbette hiç uygun olmayacaktır. Köşe koltuk takımları ile açık mutfaklı salonlarda kullanılabilecek en iyi oturma grubu seçenekleri diyebiliriz. Enerjisi ve tarzıyla bu alanlar için son derece uygun olan l koltuk takımları, konfor yapısıyla da beğeni kazanacaktır. Sadece koltuk takımı seçerken değil, yemek masası ve TV ünitesi gibi diğer unsurları seçerken de modern tasarımlara sahip olduğuna emin olmalısınız.

Edvina Köşe Takımı

Eğer salonunun metrekare olarak küçükse, seçtiğiniz mobilyaların kullanışlı hale gelebilmesi için ebat özelliklerine dikkat etmeyi unutmayın. Ne kadar şık bir seçim yapmış olursanız olun, kullanıldığı alanda darlık yaratıyorsa hoş görünmeyecektir. Mobilya seçiminde de koltuk takımı seçiminde de boyutlarına dikkat ederek daha konforlu bir alan yaratmayı başarabilirsiniz.

Ortamı Canlandıracak Salon Dekorasyon Fikirleri

Hayal ettiğiniz salon ağır ve klasik bir tasarıma sahip değilse, fikirlerimiz mutlaka ilginizi çekecektir. Canlı, enerjik, iç açıcı bir salon burada zaman geçirme isteğinizi artırır ve hayal gücünüzü olumlu etkiler. Salonda kullandığınız ışık bile bu konu üzerinde etkili olur. Sarı ışığın ağırlık hissi verdiği için daha kısa sürede uykunuzun gelmesine neden olduğunu biliyor olmalısınız. Hazırsanız yaşam alanlarınıza enerji kazandıracak dekorasyon fikirleri önerisine başlıyoruz:

Beyaz Işık Kullanın!

Biraz önce de belirttiğimiz gibi sarı ışık ortamın enerjisi alır ve uyku haline sebep olur. Hem modern görünümün sağlanmasına katkıda bulunmak hem de enerjik bir atmosfer yaratmak için beyaz ışık kullanımı dekorasyon fikirleri önerilerimizin başında geliyor. Sadece kullandığınız aydınlatıcılarda beyaz ışığa geçtiğinizde bile farkı göreceksiniz.

Açık Renk Zemin ve Duvarlar

Salonunuza enerjik bir hava kazandıracak olan bir diğer detayda zemin ve duvarlar da açık renkleri tercih etmek. Son dönemde fazlasıyla popüler olduğu için beyaz taş görünümlü duvarlar uygun seçenek olabilir. Taş görünümlü duvar kâğıdı kullanmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Tabi ki önerimiz silinebilir özellikte bir duvar kâğıdı seçiminde bulunmanız. Bununla birlikte zeminlerde de aynı tonda bir döşeme kullanmak ortamı fazlasıyla canlandırır. Aydınlık ve ferah bir görünüm kazandıracağı için burada zaman geçirme isteğini de artıracaktır. Eğer siyah-beyaz uyumunu seviyorsanız, yer döşemesinde bu renk karoları tercih etmek de iyi bir fikir olabilir.

Aytaşı TV Ünitesi

Modern Tasarımlara Sahip Mobilyalar

Ev dekorasyon fikirleri konusunda en önemli unsurlardan biri de mobilya seçimi. Modern tasarımlara sahip olan mobilyalar, direkt buradaki enerjiyi yükseltecektir. Beyaz ve ahşap uyumunu yansıtan mobilya seçenekleri, salon dekorasyonu için ideal seçimler olacaktır. Son dönemde dikkat çeken LED ışık detaylı TV üniteleri gibi seçeneklerden yararlanmak da salonda canlılığa etki eder.

Yemek masası seçimi yaparken de aynı detaya dikkat etmek gerekir. Klasik tasarımlara sahip sandalyeler de ağır bir havaya neden olacağı için daha sade ve modern seçeneklerden yana seçimler yapmak faydalı olacaktır. Özellikle daha geniş bir özgür alana sahip olmak istiyorsanız, açılır kapanır özellikte yemek masalarını tercih edebilirsiniz. Sadece misafir geldiğinde açarak büyütmek, diğer zamanlarda büyük ölçüde geniş alanın kalmasına izin verebilir.

Renkli Aksesuar Seçenekleri

Canlı bir salon tasarımı yapmanıza izin verecek dekorasyon fikirleri içerisinde aksesuarlara da değinmekte fayda var. Genel itibariyle evin havasını değiştirebilen aksesuar seçenekleri, tarza ve ortama uygun olarak tercih edildiğinde etkileyici bir görünümüm oluşması da mümkün olabiliyor. Enerjik bir atmosfer yaratmak için bizim önerimiz renkli aksesuarları tercih etmeye dikkat etmeniz. Özellikle sarı, mavi ve turuncu renklerde aksesuarların salon dekorasyonunda canlandırıcı renkler olduğunu unutmamalısınız. Sarı bir vazo ya da turuncu renklerin ağırlıkta olduğu bir tablo çok şeyi değiştirebilir.

Leon Zigon Sehpa

Renkli ev aksesuarı konusunda bir diğer seçenek de zigon sehpalar. Son dönemde enerjik renklere sahip sehpa tasarımlarının yapıldığı mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bu tasarımlar içerisinde önerimiz Leon zigon sehpa olabilir. Çetmen mağazalarında ve web sitesinde rahatlıkla bulabileceğiniz 3 renkli sehpa hem geometrik tasarımı hem de renkleri ile salonunuzda istediğiniz canlılığı yakalayabilmenize izin verebilir. Sehpada kullanılan renklerde diğer küçük aksesuarlara da bu alanda yer vermek bütünlük sağlayacağı için salonun şıklığını da etki edecektir.

Canlı Bitkilere Yer Açın!

Ev dekorasyon fikirleri içerisinde canlı bitkilere yer vermek de salona canlılık kazandıracak bir detay oluyor. Eğer çiçekleri seviyorsanız, şık saksılarda canlı çiçekler salon için iyi bir seçim olabilir. Ancak bizim önerimiz salonda küçük ağaçlara yer vermeniz. Limon ya da portakal ağacı bunun için hoş bir seçim olabilir. Üstelik ortama yayacağı koku da enerjinin artmasına olanak sağlayacaktır. Canlı bitkilerin yaşam alanlarına pozitif enerji kattığı bir gerçekken, yapma çiçekler ve bitkilerden mümkün olduğunca uzak durmanızı öneririz.

Rahatına Düşkünler için TV Koltuğu

Lizie Köşe Takımı

Salonda enerjik bir atmosfer yaratmak için değerlendirilebilecek dekorasyon fikirleri arasında yer alan TV koltuğu, rahatına düşkünler için zaman geçirmekten keyif aldıkları köşe haline gelecektir. Eğer işten eve geldikten sonra salonda geçirdiğiniz birkaç saati şöyle ayaklarınızı uzatıp kitap okuyarak ya da televizyon izleyerek geçiriyorsanız, bu koltuk en sevdiğiniz eşyanız haline de gelebilir. Dekorasyon anlamında ise salona şıklık kazandırmayı başaracak olan televizyon koltuğu, sarı gibi canlı renklerde tercih edildiğinde ve deri olmamasına dikkat edildiğinde salonun canlı havasına katkıda bulunacaktır.

İlham olabilecek dekorasyon fikirleri ile yaşam alanlarınızda hayal ettiğiniz görüntüleri yakalamayı başarabilirsiniz. Önerilerimizi dikkate almayı ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Yorum ekle