Küçük Yatak Odaları için Kurtarıcı Gardırop Modelleri

Yatak odaları aslında ev dekorasyonunda geri planda kalıyor olsa da sağlıklı bir uyku ve kaliteli bir yaşam için iyi dekore edilmesi gerekir. Güne başlarken de günü bitirirken de bulunulan nokta olan yatak odaları, etkileyici bir görünüme sahip olduğunda burada zaman geçirmek çok daha keyifli hale gelecektir. Bu alanın dekorasyonunda gardırop seçimi büyük rol oynar. Özellikle dar bir alan söz konusu ise büyük bir gardırop kullanmak ortamın daha da dar hale gelmesine neden olur. Özgürce hareket edilebilecek bir alan kalmadığı gibi, karanlık ve kasvetli bir ortamın yaratılması da söz konusu olabilir. Bu nedenle gardırop seçimi yaparken tasarımına dikkat edildiği kadar boyutlarına da dikkat etmek gerekir. Gardırop modelleri içerisinde köşeli ya da sürgülü kapaklı gibi işlevsel özelliklere sahip seçenekler dar alanlar için oldukça iyi tercihler olacaktır.

Nasıl ki iyi bir uyku çekmek için yatak seçimi önemli ise, yatak odasının düzeni için de gardırop seçimi o denli önemlidir. Alınan dolabın takılarınızdan aksesuarlarınıza, giysilerinizden özel eşyalarınıza kadar her şeyi içerisine rahatlıkla alabilmesi gerekir. Böylece odada açıkta kalan unsurlar olmayacağı için düzen de sağlanmış olabilir. Özellikle aksesuarların gardırop dışında kalması yatak odasında müthiş bir karmaşanın oluşmasına neden olacaktır. Fonsksiyonel dolap modelleri tercih edildiğinde ortam kolaylıkla toparlanacağı için hem büyük yükten hem de zaman kaybından kurtulabilirsiniz.

Tam da şu an yatak odanızı yenilemeyi düşünüyor, bunun için gardırop modelleri içerisinde uygun seçeneğin hangisi olduğuna karar vermeye çalışıyor olabilirsiniz. Yatak odasını daha kullanışlı ve şık hale getirmek için dolap önerileri ve dekorasyon fikirlerine ihtiyacınız varsa yazımızın bundan sonraki kısmını daha dikkatli okumanız gerekebilir. Küçük yatak odaları için nasıl bir gardırop seçilmeli? Gelin bu soruya cevap olabilecek önerilere birlikte göz atalım:

Minimalist Tasarımlara Sahip Gardırop Modelleri

Büyükşehirlerin küçük yaşam alanlarında yaşamanın sonucu olarak hayatımıza giren minimalist tasarımlara sahip dolaplar, yatak odalarında da kendisini gösteriyor. Eğer yatak odanız küçük metrekareye sahipse ve daha geniş bir hareket alanı kalsın istiyorsanız, duvara gömme şekilde tasarlanan minimalist gardırop modelleri iyi bir seçenek olabilir. Duvar içinde açılan oyuğa yerleştirilen dolap, yatak odasında minimum düzeyde yer kaplayacağı gibi, eşyalarınızı en düzenli şekilde muhafaza edebilmenize olanak sağlayacaktır.

Ahşap ve sade tasarımlı bir model seçiminde bulunursanız, odaya doğallık ve aydınlık da kazandırma şansına sahip olabilirsiniz. Açık renkli dolaplar her zaman için küçük alanlarda ferahlığın yakalanmasına yardımcı olacaktır. Yalın ve dingin bir yatak odası tasarımı yapmak istiyorsanız, minimalist gardırop seçeneklerini incelemenizde fayda var. Ayrıca yer döşemeleri de gardırop gibi açık renklerde tercih edildiğinde küçük alanlarda çok daha dingin ve rahatlatıcı bir alan yaratma şansına sahip olabilirsiniz.

Fonksiyonel Köşeli Gardırop Modelleri

Yatak odası denince akla ilk gelen şey bir duvarı tamamen kaplayan devasa bir gardırop olur. Ancak bu görüntünün hayallerde bile sıkıcı olduğunu biliyoruz. Üstelik küçük bir yatak odası söz konusu olduğunda bir duvarı kaplayan dolap da kendinizi o odaya sıkışmış gibi hissetmenize neden olabilir. Kendinize bu odada giyinirken, hazırlanırken ya da dinlenirken daha özgür bir alan bırakmak istiyorsanız, köşeli gardırop modellerini tercih edebilirsiniz.

Sıradan bir görüntüden kurtulmanız için de bu dolaplar iyi bir kurtarıcı olabilir. Bol raflı fonksiyonel bir köşeli dolap, eşyalarınızı rahat rahat yerleştirmenize olanak sağlarken, yatak odanızda modern bir görünüm de kazandırır. Ayrıca bir duvarı dolapla kapatamayacak kadar küçük bir odaya sahipseniz, iki duvarı köşelerden birleştirecek olan köşeli gardırop modelleri en akıllıca seçim olacaktır. Odanızı daha düzenli ve işlevsel kullanabilmek için bu seçenekleri değerlendirmenizde fayda var. Çetmen kalitesiyle üretilen Aytaşı yatak odasında kullanılan gardırop tam anlamıyla beklentilerinize cevap verebilir. Eğer yaratıcılığınıza güveniyorsanız, takım olmayan tekil dolaplar kullanarak da yatak odanızda işlevsel bir dolap oluşturabilirsiniz.

Sürgülü Kapak Hayat Kurtarır!

Sürgülü kapaklı gardırop modelleri küçük evler için resmen bir kurtarıcı diyebiliriz. Yatakla gardırobun yakın şekilde konumlanması gerektiği küçük yatak odalarında, kapak için açılma alanı bırakmak zorunda kalınmadığı için oldukça kullanışlı bir seçenek oluyor. Bir kısmı ayna olarak tasarlandığında bu gardıroplar yatak odanızın daha geniş görünmesine de imkân tanıyabilir. Giysilerinizi istediğiniz gibi yerleştirdiğiniz ve odanızda karmaşayı önlemek için tercih ettiğiniz sürgülü kapaklı gardırop, sürgülü kapaklı ve ayna detaylı olduğunda bu alan dar bir oda olmaktan çıkacaktır.

Ferah ve aydınlık bir odaya sahip olmak, güne çok daha iyi başlamanıza da neden olur. Başta da söylediğimiz gibi yatak odası yeni güne başlanan ilk yerdir. Gözlerinizi açtığınız bu odayı kendinizi iyi hissedeceğiniz şekilde tasarlamanız gerek. Küçük alanlarda modern, şık ve kullanışlı yatak odası tasarlamak için sitemiz üzerinden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Köşeli dolap seçeneği olarak önerdiğimiz Aytaşı, sürgülü sisteme de sahip olduğu için yine uygun seçim olacaktır.

Konteyner Esintisi…

Devasa yüklerin taşındığı konteynerlerin bir gün ev dekorasyonuna ilham olacağı söylense inanır mıydınız? Hiç tahmin etmezdik, ama oldu. Yatak odalarında da giyinme odalarında da sık sık tercih edilir hale gelen konteyner tipi gardırop modelleri, modern bir oda stili için kusursuz seçenek! Ancak dar alanlar için çok uygun olmayabilir. Eğer yatak odanızda bir dolap ve yatak dışında bir şey bulundurmayı düşünmüyorsanız, konteyner ilhamıyla tasarlanan bu dolaplar sizin için ideal seçenek olabilir. Yere yakın ve metal detaylı tasarlanmış bir yatakla kusursuz uyuma sahip olacağını düşünüyoruz.

Konteyner gardırop seçenekleri aslında tam da hayal ettiğiniz gibi çok fazla detayı olmayan sürgülü kapaklı modeller. İçerisinde çoğunlukla raf bulunmuyor. Bu biraz işinizi zorlaştırabilir. Ancak bir mobilyacıdan yardım alarak bölmelerden birine raf da ekletebilirsiniz. Sıra dışı bir dolap fikri arayanlar için iyi bir öneri olacaktır. Tabi ki etkileyici görünmesi için tamamlayıcı unsurlarla dekore edilmesi gerektiği de unutulmamalı. Aksi durumda çok da şık görünmediği düşünülebilir. Kullanışlılık açısından bakıldığında ise ne giyeceğine karar vermek için tüm kıyafetlerini dışarı çıkaran ve sonra da acelece geri içine yerleştirenler için bulunmaz bir parça!

Çatı Katı Dolapları…

Çatı katı çoğu zaman evlerin en az kullanılan alanları olur. Oldukça dar ve karanlık olan bu alanda kullanmadığımız eşyaları konumlandırabilir ya da bir giyinme odası olarak değerlendirilebilir. Bu şekilde değerlendirildiğinde çatı katında düzenin sağlanabilmesi için bir gardırop kullanmak şarttır. Ancak yapısı itibariyle alan kısıtlı olduğu için bu alanda dolap kullanımı biraz yaratıcılık isteyecektir. Çatı katının şeklini alan bir tasarıma sahip dolap kullanmak akıllıca olabilir. Gömme dolap seçenekleri çatı katının şekline göre tasarlandığında burayı daha kullanışlı bir alan haline getirecektir. Ayrıca çok sayıda raf bulundurmak sürekli kullanmadığınız eşyaları daha düzenli şekilde konumlandırmanıza olanak sağlar.

Çatı katını bir giyinme odası olarak değerlendirmek isterseniz, duvar bölmeleri de yaptırabilirsiniz. İnce duvarla yapılan bir bölmenin ardından ana duvara monte ettireceğiniz raflar ayakkabılarınızı konumlandırmak için oldukça iyi bir alanın ortaya çıkmasına olanak sağlar. Bir giyinme perdesi kullanmak da alanın çok daha şık ve modern görünmesine yardımcı olur. Çatı katını kasvetli halinden kurtarmak için açık renkleri kullanması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Yatak odası dekorasyonunda tercih ettiğiniz gardırop modellini yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 

Yorum ekle