Ramazan’da Şık Bir İftar Sofrası İçin 9 Öneri

ramazan-sofrasi

Çocukluktan kalma bir heyecanla beklediğimiz, sevgi ve huzur duygularıyla dolu, sevdiklerimizle geçirdiğimiz “11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı”, bereketiyle geldi bile! En sevdiğimiz yemekleri yaptığımız, heyecanla beklediğimiz iftar sofraları ile dolu bu ay, ev hayatımızın hakkını verdiğimiz zamanlardan biri.

Yumuşacık bahar havasıyla geçen ramazan günleri, kendinize vakit ayırmayı başardığınız yegane zamanlardan. Peki sıkça katıldığımız ve ev sahipliği yaptığımız bu ramazanda şık sofralar kurmak ile ilgili ne düşünürsünüz? Nereden başlayacağını bilemeyenler için ramazan sofrası nasıl hazırlanır içeriğimiz sizin için.

Ev Dekorasyon Ürünleri İçinde Sofra Dekorasyonu Fikirleri

iftar-sofrasi

Ramazan ayında iftar saatini beklediğiniz sıralarda bilindik fikirler içinde beslenme alışkanlıkları edinmeye başlarken, çabuk acıkmanıza, iftarda çok yiyerek kilo almanıza neden olacak besinlerden uzak durma listeleri uygularsınız. İştah açıcı yiyeceklerden uzak dururken akşam saati geldiğinde tüm bildiklerinizi unutursunuz.

Bu doğal ruh haliyle birlikte göz ardı ettiğiniz sofra sunumu ve sofra düzeni ile ilgili bazı önerilerimiz var. Harika yemek tarifleri ile aynı zamanda şık sofralar hazırlamak mümkün. Hangi sofra aksesuarları kullanacağınızı ise birkaç öneriyle anlatmakta fayda var.

Kalabalık Sofraların Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı?

yemek-masasi-secimi

Büyük bir yemek masasına ihtiyacınız var ama seçeceğiniz masanın dekorasyonun içinde kalabalık görünmesinden endişe ediyorsanız keskin ve sivri köşelere sahip tasarımlar yerine, daha oval ve yumuşak formlu yemek masası alternatiflerine yönelebilirsiniz. Yine aynı mütevazı çizgiyi korumak için ise ahşap malzemeli ve dokulu yemek odası takımları seçmek, size yardımcı olacak.

Sandalye seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir detay ise görünümünden çok rahatlığının ön planda olması. Yemek masasına uygun sandalye satın alırken mutlaka denemeli, son yılların yeni trendlerinden olan berjer formuna yakın rahatlıkta sandalyeler tercih etmelisiniz.

Konumuz; Şık ve Sade Bir Masa Hazırlamak

ramazan-yemekleri

Öncelikli olarak ana temanız göz yormayan, kalabalıktan uzak bir masa yaratmak olmalı. Boş ve zayıf görünmeden şık bir sofra nasıl hazırlanır? Zevkinize uygun mini masa çiçekleri, artık sadece davet sofralarının değil ramazan sofralarının da gözdesi. Konuğunuzun göz erimini kapatmayacak boyutlarda alçak çiçek arajmanları, sade görünüşüyle değil mis kokusuyla da huzurlu bir ortam sağlayacak.

Toprak ve krem tonlarında, mat yüzeyli mütevazı bir masa örtüsü ise her zaman işe yarar. Dikkati leziz yemeklere ve renkli çiçeklere yöneltirken, sade bir arka plan oluşturmaya özen göstermelisiniz. Mümkün olduğunca parlak materyallerden kaçınarak ince bir zevk oluşturabilirsiniz.

Mini tadımlıklarınızı üzerine yerleştireceğiniz runner ise, hafif desenler içermeli. Örneğin birbirine yakın renklerde geometrik desenler, çiçeklerinizle iyi bir uyum yakalayacak. Peçetelerinizi de runner ya da servis örtülerinizle aynı kumaşlardan seçebilirsiniz. Bu tercih ile dengeli ve renkli bir uyum yakalayabilirsiniz.

İftar Sofrasında Sofra Ürünleri Nasıl Konumlandırılmalı?

iftar-sofrasi-duzeni

Amaç, hafif ve dengeli bir yemekse, sofra dekorasyonunuz da bu amaca hizmet etmeli. Büyük porsiyonlara uygun dev servis tabakları yerine, daha orta bir ölçekte tabaklar tercih ederek her yemekten azar azar tadılmasını sağlayabilirsiniz. Yemek sonrası tatlı için tok olmayan bir mideye ihtiyacınız olacak, öyle değil mi?

Zeytinyağlılar ve diğer iftariyelikler için aynı renk ve desende tek tip mini kaseler kullandırarak, sofranın orta bölümünde hoş bir ahenk sağlayabilirsiniz. Peçete ve çatal, kaşık, bıçak kombinasyonunu hijyenik koşullarda servis etmek için ise cep bölmeli peçete alternatiflerinden yararlanabilirsiniz.

Masa Aydınlatması ve Mum Dekorasyonu

yemek-masasi-aydinlatmasi

Misafirleriniz için hazırladığınız sofraların olmazsa olmaz detaylarından biri olan mum ve şamdan kullanımını, iftar sofraları için es geçebilirsiniz. Daha samimi ve ciddiyetten uzak, sıcak bir sofra stili kurgularken bu gibi resmi detaylar istemediğiniz bir kalabalığa sebep olabilir.

Tercihiniz her zaman için yemek masası üzerine konumlanan ve tavandan biraz daha aşağıya sarkan bir avize olmalı. Daha lokal bir ışık kullanarak odak noktası olan sofranızı belirginleştirebilirsiniz.

 

Yorum ekle