Detaylarla Zenginleştirilmiş Yatak Odası Tasarımları

Yatak odası günü bitirirken de güne başlarken de içerisinde bulunduğunuz alandır. Aslında bu çok fazla düşünüyor olmasa da yatak odası tasarımları bile güne iyi başlayabilmeniz üzerinde etkili olabilir. Gardırobun üzerinize geldiği, karanlık ve sıkışık bir odada uyanmak mı istersiniz, yoksa ferah, aydınlık ve eşyaların özenle dekore edildiği bir odada mı? Elbette okuyan herkesin seçimi ikinci seçenek olacaktır. Güne gözlerinizi açtığınızda huzurlu bir başlangıç yapmak ve kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız, yatak odası tasarımları konusunda biraz daha yaratıcı olmanız gerekebilir.

Bir yatak odasından beklenti genelde huzurlu bir ortam, rahat bir yatak, geniş bir gardırop, ferah bir havadır. Ve elbette zevklerine hitap eden tasarımlara sahip eşyalar… Ancak yatak odası dekorasyonu yapılırken detaylar gözden kaçırılabilir. Salon dekorasyonu yapılırken koltuk takımı modelinde kullanılan ahşap ayaklarla diğer mobilyaların uyumuna bile dikkat edilirken, yatak odası dekorasyonunda dikkat edilen ana unsur benzer ya da uyumlu renklere sahip olmasıdır. Küçük detaylar ne yazık ki gözden kaçar ve böyle durumlarda mükemmel bir yatak odası dekorasyonu yapılmamış olur. Peki, ne yapmalı? Aklınızda yer alan tüm sorulara cevap verebilmek için şu konu başlıklarını birlikte inceleyeceğiniz:

Mükemmel Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olur?

Öncelikle tanımlamamız gereken konu ‘mükemmel yatak odası dekorasyonu’dur. Kendinize mükemmel yatak odası dekorasyonunun tanımını yapın. Hangi özelliklere sahip olsa sizin için ‘mükemmel’ olurdu? Bu sorunun cevabını vermeye başladığınızda, aslında tasarlamanız gereken yatak odasına da şekil vermeye başlayacaksınız. Önce nereden başlanmalı? Bomboş bir yatak odası hayal edin. Önce yer döşemesini ve duvar kağıdını değiştirmekle başlayın. Krem ya da açık gri tonlarında bir yer döşemesi iyi bir seçim olabilir. Tabi yatak odasında kullanmak istediğiniz temel renklere göre de karar verebilirsiniz. Beyaz, gri ve siyah tonlarının kullanılacağı bir yatak odası tasarımları için gri eskitme yer döşemesi şık bir seçim olabilir.

Loan Yatak Odası Takımı

Yer döşemesiyle birlikte duvarlar da değiştirilebilir. Yatak başlığı gelecek olan duvara beyaz taş döşetmeye ne dersiniz? Bunun için ekonomik durumunuzu zorlamak istemiyorsanız, taş görünümlü duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz. Yerde ve duvarda açık renkleri tercih etmek, odanın olduğundan daha geniş görünmesine ve ferah olmasına da izin verecektir. Açık renkler aydınlık faktörünü de yükselttiği için, özellikle küçük metrekareli yatak odası tasarımları için bu renkleri kullanmakta fayda var. Örnekleri de yer verdiğimiz detaylarla zenginleştirilmiş yatak odası tasarımlarında da buna dikkat edildiğini görebilirsiniz.

Yer döşemesi ve duvarlardan sonra sıra mobilya seçimine gelebilir. Nasıl bir yatak odası takımı içerisinde kendinizi iyi hissedersiniz? Klasik mi, vintage mi, modern mi? Belki de henüz net bir fikriniz olmayabilir. Bunun için blog yazılarımız arasında kısa bir gezintiye çıkarak ilham olacak bilgilere ulaşabilirsiniz. Nasıl bir tarza sahip olması gerektiğine karar verdikten sonra, Çetmen web sitemizi incelemeniz faydalı olabilir. Diyelim ki farklılık yaratmak isteyen birçok kişi gibi siz de retro yatak odası tasarımları ile ilgilendiniz ve bunun hayalini kurdunuz. Peki, retro yatak odası tasarımları nasıl yapılır? Bunun için uygun mobilyalar nasıl seçilir? Yatak odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilir? Gelin bunları birlikte cevaplayalım:

Retro Yatak Odası Tasarımları için Mobilya Seçimi

Biraz önce yer döşemesi ve duvarları değiştirerek zaten bu konuda ilk adımı atmıştık. Sıra asıl meseleye, mobilyaları seçmeye geliyor. Retro yatak odası seçenekleri söz konusu olduğunda önerilerimizden biri Marten yatak odası olabilir. Açık renklerin ağırlıklı olarak güzel bir uyum içerisinde kullanıldığı, geometrik detaylara yer verilen, ahşap ayrıntılarıyla beğeni kazanan bu takım, retro yatak odası tasarımları yapılmak istendiğinde en iyi seçeneklerin başında geliyor.

Komodini, şifonyeri, gardırobu, yatak başlığı derken her şeyin tam bir uyum içerisinde olduğu ve tasarımlarıyla ön plana çıktığı bu takımda, yatağı taş döşemesi yaptığınız duvara doğru yasladığınızı düşünün. Hemen sağ tarafında kalan duvarda gardırobunuza yer verebilirsiniz. Işığı kapatıp odayı karanlık göstermeyecek şekilde konumlandırmanız iyi olacaktır. Yatağın sağ ve sol kısımlarına komodinleri yerleştirebilir, üzerlerinde abajur kullanabilirsiniz. Retro yatak odası dekorasyonu yaparken aydınlatıcılar asla atlanmaması gereken bir detay. En iyi konumlanma yeri ise elbette komodinlerin üzeridir. Komodinlerin açık şekilde tasarlanan üst rafında ise uyumadan önce okumak istediğiniz kitaplara yer vermek hiç de fena bir fikir değil.

Marten Yatak Odası Takımı

Şifonyer ve aynanız için ise en uygun duvar yatağın karşısına denk gelen duvar. Eğer yeterince yer varsa burayı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Aksesuar seçimine gelince, retro yatak odası tasarımları için en uygunu renkli yastıklar olacaktır. Yatağınızın üzerini süslemenize olanak sağlayacak birkaç renkli kırlent hiç fena olmaz, değil mi? Turuncu ve sarı uyumu bu yatak odası takımı üzerinde muhteşem bir görünüme olanak sağlayabilir. Ayrıca şık bir canlı çiçeğe de yatak odanızda yer verebilirsiniz. Perde ve halı seçimini de beyaz ya da pudra tonlarında yaptığınızda ortam çok daha modern ve tabi ki ferah görünecektir. Burada bir de okuma köşesi tasarlamaya ne dersiniz?

Yatak Odasında Okuma Köşesi Tasarlama

Tam bir kitap kurduysanız, yatak odanızda kendiniz için bir okuma köşesi yaratmaya ne dersiniz? Şifonyeri yasladığınız duvarın pencereye yakın köşesi bunun için uygun olabilir. Aydınlıktan daha fazla yararlanabileceğiniz bir yatak odası dekorasyonu için okuma köşenizi pencereye yakınlaştırmanızda fayda var. Peki, bunun için nelere ihtiyacınız var?

Bir kitaplık ve berjer okuma köşesi için bulunması gereken demirbaşlar diyebiliriz. Kitap okurken oturacağınız koltuğun elbette konforlu olmasını istersiniz. Arkanıza rahatça yaslanıp kitabınızı okuyabileceğiniz, tarzıyla da yatak odası dekorasyonu için uyumlu olan bir berjer, burada şık bir görünüm de yaratır. Tabi okuma köşesinde bulunması gereken diğer şey de kitaplık olacaktır. Burada çok büyük bir kitaplık kullanmak iyi bir fikir olmayabilir. Alanın daralmaması açısından burada daha küçük, hatta duvar rafı şeklinde bir kitaplık kullanabilirsiniz.

Kitap okurken ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz sehpa gibi unsurlar için de bu köşede yer ayırmak iyi bir fikir olacaktır. Az ışıkta kitap okumak ve dinlenmek istediğiniz anlar için berjerin hemen sol tarafında bir abajur ya da lambader de bulundurabilirsiniz.

Farklı tarz ve stillerde yatak odası tasarımları için web sitemizi ziyaret edebilir, en yakın mağazamız aracılığıyla ya da online sistem üzerinden satın alma şansına sahip olabilirsiniz.

Yorum ekle