Hangi Stil Yemek Odası Dekorasyonu Yapılmalı?

Yemek odası dekorasyonu söz konusu olduğunda yemek odası takımları en özel eşyalardan biri oluyor. Dolayısıyla evin en çok özenilmesi gereken alanlarından biri bu alan diyebiliriz. Misafirlerinizi ağırladığınız, mutlu ve keyifli anlar geçirdiğiniz bu oda, her zaman konforlu ve şık olmalıdır. Burada geçirdiğiniz zamanların daha keyifli hale gelmesi ve misafirlerinizi daha rahat ağırlayabilmeniz için dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar olabilir. Aydınlık ve ferah bir ortam yaratmanız gereken yemek odasında, kullandığınız mobilyalarda aksesuarlara kadar her detayı özenle düşünmüş ve tercih etmiş olmalısınız. Özellikle yeni evlenecek ve dolayısıyla yeni bir ev döşeyecekseniz, yemek odası modelleri içerisinden seçim yaparken sizin için ideal seçimi yapmaya dikkat etmelisiniz.

Peki, ideal yemek odası hangisidir?

Aslında bu konuda gösterebileceğimiz tek bir örnek yok. Beklentilerinize ve yaşam alanınıza uygun olan, içerisinde keyif alacağınız alanlar yaratmanıza izin veren yemek odası modeli, ideal yemek odasıdır. Seçim yaparken her şeyden önce beklentilerinize ve hayal ettiğiniz yemek odası dekorasyonu stiline uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Evet, bu konunun ilk etapta biraz kafa karıştırıcı olacağını biliyoruz. Bu nedenle yemek odası modelleri seçiminde işinizi kolaylaştıracak önerilerimizi sizin için bir araya getirdik:

Yemek Odası Dekorasyonu için Hangi Takımlar Tercih Edilmeli?

Yemek odası dekorasyonu yaparken kullanılacak olan takıma karar vermeden önce onunda genişliği ve kullanım alanı ölçülmelidir. Eğer alan küçükse yemek odası modelleri içerisinden seçim yaparken işlevsel özelliklere sahip olanlarını tercih etmek çok daha doğru olur. Açılır kapanır masa özelliği sayesinde misafir geldiğinde büyütebileceğiniz bir masa kullanışlı özellikte olabilir. Yine alan darsa eğer bir yanında bank kullanabileceğiniz yemek masalarına sahip takımları tercih edebilirsiniz. Bu konuda bizim önerimiz küçük odalar için kusursuz bir alternatif olan Aytaşı yemek odası olacak. Sitemiz üzerinden bu yemek takımı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aytaşı Yemek Odası Takımı

Yemek odası dekorasyonunda kullanılan renkler de önemlidir. Burası misafirlerinizi ağırlayacağınız bir ortam olacağı için davetkâr renkleri tercih edebilirsiniz. Parlak bir kiremit rengi, parlak füme ya da lacivert seçiminde bulunabilirsiniz. Bu renkler gösterişli ve zengin duran bir ortamın oluşmasına yardımcı olur. Ancak sizin yemek odasından beklentiniz daha sakin ve huzurlu bir alan olması ise açık renklere ağırlık vermeniz faydalı olacaktır. Burada yaratmak istediğiniz dekorasyon stiline karar verdikten sonra, yemek odası modelleri için renk seçimine de karar verme aşamasına geçebilirsiniz.

Eğer seçimlerinizi açık renk yemek takımlarından yana yapacaksanız, silinebilir kumaş özelliğine sahip olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Yemek odasında dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da servis malzemelerini koyabileceğiniz bir büfeye, yemek masası yakınında yer verebilmek olmalıdır. Kullanışlı bir büfeye sahip olan yemek odası modelleri seçiminde bulunduğunuzda misafirlerinizi ağırlarken işiniz çok daha kolay hale gelebilir. Ayrıca bu mobilyalarda koyu renk tercihler yapmamaya özen göstermeniz tozlanması halinde hemen belli olmasını da önleyecektir. Eğer sık sık misafir ağırlıyor ve bazen ortamın tozdan arındırılması için fırsat bulamıyorsanız, açık renk mobilyalar bunu çok iyi kamufle edebilir. Natura Yemek Odası bu konuda bizim önerebileceğimiz seçeneklerden biridir.

Sandalyeler de bu oda için önemli detaylardır. Ortamın karakterine uygun sandalye seçimi yapmaya özen göstermelisiniz. Ancak bunu yaparken konforunu göz ardı etmeye de engel olmalısınız. Misafirlerinizin yemek masasında rahat etmelerini sağlamak istiyorsanız, kaliteli malzemelerin kullanıldığı, konforu ön planda tutarak tasarlanan sandalye seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Yemek Masası Modelleri Seçimi ve Dekorasyonu

Yemek masası yemek odası için demirbaş desek haksız sayılmayız. Bu ortamın hem amacına uygun hale gelmesine hem de şıklık kazanmasına olanak sağlayan yemek masaları, seçiminde ve dekorasyonunda özenilmesi gereken eşyalar oluyor. Yemek masası seçimi yapmadan önce bizim önerimiz kullanacağınız yere karar vermeniz. Cam önünde mi, duvar kenarında mı, yoksa uygun bir köşede mi? Hayalinizdeki dekorasyona göre yerini belirledikten sonra seçim için harekete geçebilirsiniz. Konumlandıracağınız yer de estetiklik kazandıracak bir unsur olduğu için, yemek odası modelleri dekore edilirken masanın koyulacağı alan da önemli hale gelir.

Yemek odası aksesuarlarını da odanın temasına göre karar vermeniz gerekiyor. Eğer siz country tarz bir dekorasyon yapmayı düşünüyorsanız, ahşap aksesuarlara ağırlık vermeniz gerekecektir. Bu konuda daha önce yazmış olduğumuz Country Salon Takımı ile Evlerde İngiliz Esintisi başlıklı yazımızı okumanız faydalı olabilir. Bu tarzı benimseyenler için bir diğer önerimiz de küçük çiçekli desenlere sahip masa örtülerini kullanmak olacak. Biraz etnik detaylara sahip olan unsurlar da bu ortam için uygun seçenekler olacaktır.

Natura Yemek Odası Takımı

Masanın şekli de yemek odası modelleri de dekorasyon için önemli bir detay. Bundan 10 yıl öncesini düşündüğünüzde yuvarlak masalı yemek odası takımları için trend diyebilirdik, ancak şimdi demode kabul edilen unsurlar. Yani artık yemek masası seçiminde tercihinizi dikdörtgen masa seçeneklerinden yana yapmanız modern görünüm kazanmasına olanak sağlar. Dikdörtgen masa seçeneklerine sahip olan yemek odası seçenekleri için web sitemizi de ziyaret ederek fikir edinebilirsiniz.

Yemek odasının dekorasyonunda karakteri belirleyen unsur masa ve sandalyeler gibi görünse de aydınlatıcılar da fazlasıyla önemli. Ortamın tarzını yansıtan aydınlatıcılar, doğru şekillerde kullanıldığında hayal ettiğinizden çok daha şık bir görünüm yaratmanıza izin verebilir. Hangi yemek odası takımını seçmiş olursanız olun, tam masa üstüne denk gelecek şekilde konumlanan aydınlatıcıları kullanmanızda fayda var. Şık bir ortam oluşturmaya izin veren bu dekorasyon trendi, sarkık avizelerle uygulandığında çok daha güzel olacaktır. Kötü bir aydınlatıcı tercih edildiğinde çok şık bir yemek odası dekorasyonu yapmış olsanız bile gölgede kalmasına neden olabilirsiniz.

Farklı stillerde yemek odası takımları için Çetmen web sitemizi inceleyebilir, siz de önerilerinizi yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum ekle