Yeni Evlenecekler İçin Alışveriş Listesi Önerileri

yeni-evlenecekler-icin-mobilya-secimi

Büyük gün yaklaşıyor! Yeni bir hayata ve yeni bir eve adım atarken, tatlı bir heyecan içindeyken yapılacaklar listesi her gün biraz daha artar. Hal böyle olunca işe hızlı ama planlı bir şekilde girişmek için ihtiyaç listeleri yardımınıza koşar. Fakat bu ihtiyaç listelerinin yanında kullanıcı tavsiyeleri, püf noktaları ve öneriler alma hakkında ne düşünürsünüz? Yeri geldiğinde her biri hayat kurtarıcı niteliğinde olan dekorasyon önerileri, yeni evinizi daha akıllıca döşemeniz için yardımınıza koşacak. O halde yeni evliler için hazırladığımız dekorasyon alışverişi detaylarını birlikte inceleyelim.

Yeni ev dekorasyonu konusunda dekorasyon fikirleri verirken bu konuyu ana başlıklar altında toplamakta fayda var. Fakat bu adımdan önce ilk yapmanız gereken yaşayacağınız eve karar vermek. Seçeceğiniz eve göre mobilya seçimine veya ev güvenlik sistemi ihtiyacınıza karar vermek çok daha akıllıca olacak.

Yeni Evleneceklere Mobilya Tavsiyeleri

Evinizin salonu nasıl? Geniş ve düz bir salona mı sahipsiniz, yoksa salonunuz kare ve kirişlerle tamamlanmış bir alan mı? Peki, koltuk takımı alırken nelere dikkat etmelisiniz? Küçük bir salon için yapmanız gereken sırt ve kolçak bölümü daha minimal tasarımları tercih etmek olacak. Misafir yoğunluğunuza göre puflar, birden fazla berjer kullanımı ya da minderler gibi yardımcı detayları dahil edebilirsiniz.

mobilya-tavsiyeleri

Son yılların yükselen trendi olan dekorasyonda tek parçaları bir arada kullanma kuralı da önerilerimiz arasında. Mobilya seçimi sırasında tek renk bir koltuk takımı yerine farklı renkte koltukları birbiriyle uyumlu olacak şekilde seçebilirsiniz. Ya da koltuk takımı alırken daha fazla yer kaplamak yerine L formlu tek ve büyük bir koltukla işi çözebilirsiniz.

Eğer yeterli alanınız yoksa salon eşyaları içinde sayılan yemek takımı için daha kompakt çözümler üretebilirsiniz. Örneğin takıma dahil olan büfeyi televizyonunuzun altına bir televizyon ünitesi ya da koltuk takımını sırt bölümünde tamamlayacak bir dresuar görevine getirebilirsiniz.

Kişisel Kullanımlarınıza Göre Eşya Seçimi

kisisel-zevke-gore-esya-secimi

Büfe tercihi yerine ise dresuar ya da şifonyer kullanarak az eşya ile kendinize daha geniş bir alan bırakabilirsiniz. Ev eşyaları listesi yaparken her zaman için kişisel kullanımlarınıza göre ekleme ya da çıkarmalar yapabileceğinizi unutmamalısınız. Kullanım öncelikleriniz eşyalarınızdaki kalite ya da ebat tercihlerinizde doğrudan rol oynar.

Yeni ev eşyaları içinde son yılların popüler elemanlarından olan orta sehpaların boyutu gün geçtikçe büyüyor. Dev bir orta sehpa ile ne mi yapabilirsiniz? Zigon ya da yan sehpalar için ayıracağınız bütçeyi ekleyip yer tasarrufunu da artırabilirsiniz.

Duvar kağıtları ile kapladığınız duvarlarınızdan birini kitaplıklı televizyon ünitesiyle dekore edip kitaplık için ekstra alan kazanabilirsiniz. Ev dekorasyon fikirleri içinde en yenilerden olan yatak odası alanını kişiselleştirmek, evlilik eşyaları listenizi biraz değiştirebilir fakat yenilikçi çözümlerle eğlenceli bir alan elde edebilirsiniz. Örneğin yatağın iki yanında iki komodin satın almak yerine iki yan sehpa ile dekoratif köşeler yaratabilirsiniz. Çok çekmeceli ve yüksek bir şifonyer ile çekmece sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

ev-dekorasyonunda-aydinlatma

Gün ışığına olan ihtiyacınıza göre aydınlatma seçerken, aynı zamanda akşam saatlerinde günün yorgunluğuyla birlikte sizi dinlendirecek ışık miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. Tavan aydınlatması tercihinize ek olarak ya da tavan için düşündüğünüz aydınlatmalar yerine farklı köşelere lambaderler tercih ederek yumuşak ve dolaylı yoldan gelen fon ışıkları ile aydınlatma seçimi işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Antrelerinizi daha ferah bir görünümle tamamlamak ve dar olan bu bölümü daha geniş hale getirmek için dev aynalar yardımınıza koşacak. Dikkat etmeniz gereken bir başka detay ise yeni trendlerden olan duvara monte aynalar yerine duvara yaslı kalde ve renkli çerçeveleriyle dekoratif bir ayna seçmek. Diğer farklı antre önerileri için ise Antre Dekorasyonunun Olmazsa Olmazları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tekstil bölümündeki perde ve halı seçimleriniz ise mümkün olduğunca yumuşak ve leke tutmayan özelliklere sahip olmalı. Halı yerine yıkanabilir kilimler kullanarak ev temizliğinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Beyaz Eşya Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

beyaz-esya-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Öncelikle mutfağınız için beyaz eşya alırken, popülerleşen ankastreler dışında mutfak dolaplarınızla uyum içinde bir renge sahip olmalı. Böylece daha az karmaşık ve bir bütün halinde görünüm elde edebilirsiniz. Aynı tavsiye, mutfak robotu, tost makinesi, kahve makinesi gibi küçük ev aletleriniz için de geçerli. Uyumlu bir renk kullanımı, düzenli görünümü destekleyecek.

Evin genelindeki beyaz eşya seçimlerinizde enerji sınıfı seviyeleri oldukça önemli. Önemli olan kullandığınız süre boyunca elektrik ve su kullanımından tasarruf etmek. Böylece gönül rahatlığıyla bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bir diğer detay ise kapasite olmalı. İş hayatınızı göz önünde bulundurarak daha yoğun bir çamaşır kullanımına sahipsiniz? Cevabınız evetse çamaşır makineniz en az 8 kilo yıkama kapasiteli olmalı örneğin. Bulaşık makineniz ise hızlı yıkama programıyla size zaman kazandırmalı.

Elektrikli süpürge seçimlerinizde toz torbası kullanımını ve bu torbalara harcayacağınız parayı tasarruf edip, toz torbasız ve HEPA filtreli antialerjik özellikli elektrik süpürgesi tercih etmelisiniz. Mümkün olduğunca düşük seste çalışması ise hayat kurtaran bir diğer ipucu olacak.

Evinizin Güvenliğini Unutmayın!

ev guvenligi

Siz evde yokken ya da uyurken olası ev kazalarına karşı korunmanızı sağlayacak alarm sistemleri artık hemen her evin olmazsa olmazı. Sadece alarm sistemi alanında değil su ve elektrik kazaları, gün ışığı kullanımına yardımcı aydınlatma düzeneklerine sahip markaları dikkatlice inceleyip karar vermelisiniz. Bu konu, sadece sizi değil evinizin eşyalarını da koruma altına alacak.  

 

Yorum ekle