Yılın Rengi: Living Coral

Giyim, güzellik, mobilya gibi pek çok sektörün her yıl merakla beklediği yılın rengi seçimini, her zaman olduğu gibi yine Pantone Renk Enstitüsü açıkladı. 2019 yılında en sık göreceğimiz renk, 2018 yılının sonunda yapılan açıklamaya göre living coral yani canlı mercan rengi olacak. 50 yıldan uzun süredir tüm dünyada renk kodlarını ve karışımındaki oranları belirleyerek kartela halinde sunan Pantone firması, tekstilden giyime pek çok sektörün danıştığı bir kurum haline gelmiş durumda. Boya karışımlarının tam oranlarıyla ve tüm dünyada değişmeksizin aynı standartla yapılabilmesini sağlayan bu kartela sayesinde mobilyalarımızda ya da kıyafetlerimizde standart renkleri kullanabiliyoruz.

Bu yıl açıklanan yılın rengi canlı mercan, kırmızı-turuncu tonların hakim olduğu oldukça yumuşak ama bir o kadar da enerjik bir renk. Vitrinlerde bol bol karşılaşacağımız senenin rengini, ev dekorasyonu ve mobilyalarda da göreceğiz. Oturma gruplarında, koltuklarda ya da aksesuarlarda kullanabileceğiniz bu pastel tonlardaki rengi, 2019’da yatak odalarında bile görmemiz mümkün.  Yumuşak tonlara sahip oluşu onu bebek ve çocuk odaları için de iyi bir alternatif olarak ortaya çıkarıyor. Karşımıza oldukça sık çıkacak bu moda renk alternatifi için bazı kozmetik firmalarının hazırlıklara başladığı da biliniyor. Bunun gibi daha pek çok üründe karşılaşmayı beklediğimiz bu rengin, mobilyalarda kullanımıyla mekanlarda aynı zamanda retro bir hava estireceğini de söyleyebiliriz. Living coraldaki retro havaya neden olan unsuru ise uzmanlar sahip olduğu pastel tonlara bağlıyor. Turuncu ve kırmızı tonların enerjisi bu pastel yapıyla biraz kırılıyor olsa da mutlu ve yumuşak yapısını buna borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, Pantone tarafından açıklanan 2019’un rengi living coral, canlı mercan, mobilya ve aksesuarlarda kullanımıyla mekanlara nasıl bir hava katacak biraz da buna değinelim. Retro tarza çok uygun olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle öncelikle modern çizgilerin hakim olduğu tasarımlardan çok, klasik çizgilerin daha fazla hakim olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Dekorasyonda siz de yeni yılın bu favori rengini tercih edecekseniz bir iki küçük ipucu ile vakit geçirmekten keyif alacağınız mekanlar oluşturabilirsiniz.


Öncelikle bulunduğu ortamlarda sakin bir hava estirecek olan living coral, uyumlu renklerle birlikte dekorasyonun bütününde kullanılabileceği gibi, tekli bir koltuk ile ya da duvar rengi olarak da tasarıma dahil edilebilir. Her nasıl kullanıyor olursanız olun dekorasyona katacağı büyük etkiden şimdiden emin olabilirsiniz. Pantone’nin daha önce yılın rengi olarak seçtiği adaçayı yeşilinin de canlı mercanla uyumlu olduğunu ve etkisini artırdığını söyleyebiliriz. Dekorasyonda ikisini birlikte kullanarak oluşturacağınız etkiden eminiz ki oldukça mutlu olacaksınız. Bunun yanında pirinç, beyaz ve bej üçlüsünü kullanarak da canlı mercanla harika bir uyum yakalayabilirsiniz. Canlı ve pozitif havasından yararlanmak isterseniz çocuk odasındaki çalışma alanında da kullanabileceğiniz bu renk cam ve seramik objelerle de oldukça uyumlu.

Yorum ekle